ورود به حساب ثبت نام جدید فراموشی کلمه عبور
برای ورود به حساب کاربری خود، نام کاربری و کلمه عبورتان را در زیر وارد کرده و روی «ورود به سایت» کلیک کنید.

اگر فرم ثبت نام برای شما نمایش داده نمی‌شود، اینجا را کلیک کنید.

اگر فرم بازیابی کلمه عبور برای شما نمایش داده نمی‌شود، اینجا را کلیک کنید.

اشتراک های دانلود از ایران یو اف سی

در این بخش میتوانید اشتراک های دانلود از سایت را مشاهده و خریداری نمایید .

Team Xtreme Tehran
آموزش جوجیتسو برزیلی محل تبلیغ شما IWE محل تبلیغ شما
نمایش نتایج: از 1 به 1 از 1
    مدیر بخـش

مــدیر بخش
    1,205
    مبارز مورد علاقه AlanPatrick_Headshot

17 ناگفته های زندگی ژنرال چوی هونگ هی بنیانگذار تکوان-دو (قسمت سوم)

ناگفته های زندگی ژنرال چوی هونگ هی بنیانگذاز تکوان-دو

**قسمت سوم**

ناگفته های زندگی ژنرال چوی هونگ هی  بنیانگذار  تکوان-دو             (قسمت سوم)

ژنرال چوی میگفت ...در سال 1959 ما بعداز یک نمایش 3 هفته ای در ویتنام برای نمایش تکوان-دو به تایپه، جمهوری خلق چین رفتیم. همانطور که میدانید کره و چین از نظر جغرافیایی بسیار به هم نزدیک هستند.چین بعنوان یک کشور بزرگتر به گونه ای با ما رفتار کرد که یک برادر بزرگتر با برادر کوچکتر خود رفتار میکند.نمایش های ما در دائه باک و دائه نام بود. در سال 1967 نخست وزیر جونگ ایل کوان در یک سفر رسمی به جمهوری خلق چین رفت و در انجا رئیس جمهور چیانگ کای سک از او خواست که مربیانی از تکوان-دو را برای اموزش دادن به ارتش چین بفرستد.من پنج نفر از مربیان برجسته تکوان-دو را انتخاب کردم و انها را تحت رهبری کلنل هونگ سانگ این،به چین فرستادم. وقتی که من یک سال بعد از تایپه بازدید کردم کلنل به من گفت حالا کره به یک کشور از معلمان و چین به یک کشور از دانش اموزان تبدیل شده است و تکوان-دو این رابطه را از برادر بزرگتر و کوچکتر به دانش اموز و معلم تغییر داده است .معرفی تکوان-دو به جمهوری خلق چین کار اسانی نبود چون چینی ها معتقد بودند که همه هنرهای رزمی اسیایی از چین سرچشمه گرفته است. در سال 1982 من تعدادی از مربیان تکوان-دو را جمع کردم و از اقای دیوک جون نائب رئیس فدراسیون کره شمالی تقاضا کردم که از طرف ما با چین درباره تبادل برنامه های هنرهای رزمی هر دوکشور صحبت کند و درنهایت هر دو کشور باهم توافق کردند. در سال 1986 من یک گروه 30 نفره از مربیان کره شمالی را برای اجرای نمایش، به منظور گسترش تکوان-دو به پکن فرستادم و ما به گرمی توسط اقای سو جائه رئیس فدراسیون ووشو چینی مورد استقبال قرار گرفتیم. نمایش های ما در شهر پکن و سیان بود. سالن مملوء از تماشگر بود و این موفقیت ما باعث شد که چین اموزش تکوان-دو را کاملا ساکت و غیر رسمی قبول کند.
    در سال بعد پروفسور چوی بونگ کی از دانشگاه یون بیون از من دعوت کرد که به 70 دانشجوی او تکوان-دو را اموزش دهم و به تدریج تکوان-دو در سراسر چین اموزش داده شد .

ژنرال چوی میگفت ....بسیاری از مربیان تکوان-دو زیر نظر من اموزش دیده بودند و زمانی که فدراسیون جهانی تکواندو (wtf) ساخته شد بسیاری از انها من را ترک کردند. در سال 1980تنها 10 نفر از مربیان کره ای هنوز با من بودند. هنگامی که شاگردان خصوصیم من را ترک میکردند من در قلبم احساس درد میکردم اما این اتفاقات باعث شد که بتوانم تکنیک های جدیدم را توسعه دهم .در سال 1982 با دعوت اقای کیم یو سون رئیس اتحادیه ورزشی جمهوری دموکرات خلق کره من با یک تیم 15 نفره برای نمایش تکوان-دو به کره شمالی رفتم.معاون نخست وزیر چونگ جون کی و بسیاری از مقامات عالی رتبه دولتی در فرودگاه پیونگ یانگ برای دیدن ما امده بودند.ما به مدت دو هفته در بسیاری از شهرستانها تکوان-دو را به نمایش گذاشتیم. نمایش های ما بسیار موفق امیز بود، انقدر موفق امیز که قبل از اینکه ما انجا را ترک کنیم وزیر چانگ به من گفت ما تصمیم گرفته ایم که تکوان-دو را در کشور اموزش دهیم و از شما می خواهیم که مربیانی برای اموزش تکوان-دو به کره شمالی بفرستید.پس از بازگشت از پیونگ یانگ من استاد پارک جونگ تائه را به مدت 6 ماه در زیر زمین خانه ام اموزش دادم و او توانست حرکات کاراته را که بر حسب عادت انجام میداد ترک کند. استاد پارک در فوریه سال 1982 به کره شمالی رفت و شروع به اموزش دادن تکوان-دو کرد. او ماهیانه 200000 دلار دریافت میکرد و به مدت 7 ماه تکوان-دو را اموزش داد. در سپتامبر 1982 من به کره شمالی رفتم و در یک سمینار دو روزه جزئیات دقیق تول (فرم) و تکنیک های جدید را اموزش دادم. 44 نفر مورد ازمایش قرار گرفتند و 19 نفر ازمون کمربند مشکی دان 4 و بقیه افراد ازمون کمربند مشکی دان 3 را با موفقیت گذراندند. پس از ازمون اقای ری کی ها، بسیار خوشحال بود و از من خواست تول ها و تکنیک های جدید را به او اموزش دهم. من بسیار هیجان زده شده بودم و به استاد ری و استاد پارک گفتم حالا من به اندازه کافی مربیان تکوان-دو برای گسترش این هنر رزمی در جهان دارم. ما در شهرهای پیونگ یانگ ،نام فو ،و چانگ جین تکوان-دو را اموزش دادیم.انها با شور و شوق فراوان تکوان-دو را اموزش می دیدند. من استاد پارک را بخاطر اموزش های بی نظیرش در کره شمالی ستودم و به او کمربند مشکی دان 8 را اعطا کردم .امروزه در کره شمالی اموزش تکوان-دو از سالن های ورزشی مدرسه ابتدایی به سالن های ورزشی کالج منتقل شده است .

ژنرال چوی میگفت ...یکی از بزرگترین دلایلی که باعث شد من تکوان-دو را بسازم این بود که می خواستم به همه دنیا نشان دهم که تکوان-دو کره از نظر تکنیک و فلسفه برتر از کاراته ژاپنی ها است. من از سال 1960 همیشه خواب باز کردن یک مدرسه تکوان-دو در توکیو را میدیدم و من 20 سال برای انجام این کار صبر کردم. در سال 1981 برای انجام یک نمایش تکوان-دو در کنگره وحدت کره در توکیو، دعوت شدم. اقای پارک جونگ تائه ،کیم سوک جون و جونگ یوان سوک نمایش های درخشانی از تکوان-دو را انجام دادند و پس از ان یکی از تماشاگران بنام اقای ژوئن جین شیک نزد من امد و اصرار کرد که به من یک ساختمان برای مدرسه تکوان-دو در توکیو میدهد و تمام مسئولیت مربوط به امور مالی ان را برعهده میگیرد.او یک تاجر بزرگ کره ای در ژاپن بود. در دسامبر سال 1982 ما یک مدرسه تکوان-دو را در توکیو افتتاح کردیم. من همیشه خدا را بخاطر اینکه اقای ژوئن را در سر راه من قرار داد شکر میکنم .با کمک او هر روز هزاران نفر در ژاپن در حال یادگیری تکوان-دو هستند. من وقتی میبینم که دانش اموزان ژاپنی به پرچم کره و مربیان کره ای تعظیم میکنند ذهن و فکرم به سمت روزی که ژاپن ،کره را اشغال کرد میرود. من به تمام کسانی که در بدست اوردن مجدد استقلال کره تلاش کردند ادای احترام میکنم.

ژنرال چوی میگفت ...من یک عضو از 110 بنیانگذار ارتش کره بودم و در 16 ماه می سال 1961 در کودتای نظامی شرکت کردم . رابطه من و ژنرال پارک چونگ هی به زمانی که ما با هم در دبیرستان بودیم برمیگردد.او همیشه من را با نام اقا خطاب میکرد. دلیلی که من به کودتای او پیوستم این بود که یکی از کارکنانم به من گفت که ژنرال چانگ دو یانگ رئیس ستاد ارتش این جنبش را شروع کرده است. من بعدها متوجه شدم که ژنرال پارک صرفا برای متقاعد کردن دیگران برای پیوستن به کودتا از نام ژنرال چانگ استفاده کرده است . پس از موفقیت کودتا ،ژنرال پارک ژنرال چانگ را ضد انقلابی خواند و او را به امریکا تبعید کرد .در ابتدا ژنرال پارک به مردم کره قول داده بود که بعد از کودتا به ارتش بازگردد اما او و کارکنانش خود را برای انتخابات ریاست جمهوری اماده میکردند. من به ژنرال پارک توصیه کردم که در اسرع وقت به وعده خود به مردم که بازگشت به ارتش بود، عمل کند چون با انجام این کار مردم برای همیشه به او احترام میگذاشتند اما او به جای اینکه به توصیه من عمل کند من را مجبور به بازنشستگی کرد و بعنوان سفیر مالزی منصوب کرد. من بعدها در برابر دیکتاتور پارک چونگ هی و پیروانش جنگیدم. من هرگز فکر نمیکردم که او رئیس جمهور شود چون او واجد شرایط نبود . ژنرال پارک از اکادمی نظامی ژاپن فارغ التحصیل شده بود و در برابر ارتش انقلابی کره در زمان اشغال جنگید.او پس از اینکه کره از زیر سلطه ژاپن ازاد شد به ارتش کره پیوست و پس از ان شورش علیه دولت کره را اغاز کرد.در طول دادگاه نظامی من یکی از قضاتی بودم که او را به اعدام محکوم کردم .من در کودتا با او شرکت کردم چون فکر میکردم که این کودتا توسط ژنرال چانگ دو یانگ فرمانده ارتش شکل گرفته است اما پارک صرفا از نام ژنرال استفاده کرده بود و بسیاری از ژنرالها را فریب داده بود که در کودتا شرکت کنند.بخاطر مخالفت با نامزدی ریاست جمهوری، پارک بسیاری از ژنرال ها از جمله من را مجبور به بازنشستگی از ارتش کرد و ژنرال چانگ را به امریکا تبعید کرد.پس از اینکه پارک رئیس جمهور کره شد با استفاده از kcia(سازمان اطلاعات و امنیت مخوف کره جنوبی ) به شدت ازادی های مردم کره را کنترل میکرد.در نهایت فضای سیاسی کره من را مجبور کرد که به کانادا بروم. در کانادا من تمام تلاشم را انجام دادم که به تمام جهان انچه را که درکره اتفاق می افتد اطلاع دهم.من از طریق رسانه ها از ارتش کره خواستم که دیکتاتور پارک را سرنگون کنند و دموکراسی را به کره بازگردانند. دیکتاتوری پارک 18 سال از سال 1961 تا سال 1979 به طول انجامید تا اینکه پارک زندگی خود را با اعتماد کردن به دوست قدیمیش ژنرال کیم جائه کیو مدیر kcia از دست داد و به ضرب گلوله کشته شد.

ژنرال چوی میگفت ......قدرت ژنرال پارک پس از انتخابش برای دوره دوم به عنوان رئیس جمهور کره بیشتر شد و اوضاع سیاسی کره باعث شد که من باور کنم که اگر در انجا بمانم و از سیاست های او پشتیبانی نکنم من هم یا تحت بازداشت خانگی قرار میگیرم یا به زندان می افتم .من کارهایی که او با مخالفان سیاسی انجام میداد را دیده بودم . رئیس جمهور پارک بعد از انتخابات ،کیم لون یونگ معاون مدیر نیروهای حفاظتی رئیس جمهور را به ریاست انجمن تکواندو کره (kta )منصوب کرد.
    اندکی بعد انجمن تکواندو کره شروع به دخالت در امور فدراسیون بین المللی تکوان-دو itf کرد. در ماه اوت سال 1971 من با اعضای فدراسیون بین المللی تکوان-دو یک جلسه گرفتم و به انها گفتم اعضای عزیز من رئیس فدراسیون تکوان-دو یک کره ای است اما این به ان معنا نیست که itf باید کنترل شود یا توسط دولت کره هدایت شود. این یک سازمان بین المللی است که اجازه نمیدهد هیچ کشوری در تصمیم گیریهایش دخالت کند و پس از ان من شروع به ساختن برنامه ای کردم که بتوانم بطور مخفی کره را ترک کنم .

ژنرال چوی میگفت ...وقتی که من به کانادا رفتم رئیس جمهور پارک بسیاری از اعضای برجسته شورای ملی را برای متقاعد کردن من برای بازگشت به کره فرستاد و انها به من گفتند که رئیس جمهور یک پست از کابینه از جمله وزیر امور خارجه یا سفارت یک کشور را به شما وعده داده است. پس از اینکه من پیشنهادهای اولیه او را رد کردم او بسیاری از دوستان نزدیکم را برای متقاعد کردن من فرستاد و هنگامی که تمام تلاش های انها بی ثمر ماند رئیس جمهور پارک پسر و دختر من را ربود و به من گفت که اگر به کره بازنگردی زندگی انها به خطر می افتد. پاسخ من به انها این بود من ازبین تکوان-دو و پسرم تکوان-دو را انتخاب میکنم .رئیس جمهور پارک با شخصیت من اشنا بود و از عزم و اراده من اگاهی داشت و به همین خاطر به کیم ان یانگ دستور داد که فدراسیون جهانی تکواندو (wtf ) را برای مبارزه با فدراسیون بین المللی تکوان-دو تشکیل دهد.

ژنرال چوی میگفت ...من از تصمیمم برای ترک کره پشیمان نیستم چون این فرصتی برای من بوجود اورد که تکوان-دو را در جهان گسترش دهم. زندگی من خیلی جذاب است اما متاسفانه من همیشه هزاران مایل دور از خانه هستم ولی با این حال من خوشبخت ترین مرد در جهان هستم.گسترش تکوان-دو در سراسر جهان یک کار بسیار چالش برانگیز بود. من به طور مداوم برای سمینارها ،نمایش ها و ریاست بر مسابقات قهرمانی به کشورهای مختلف سفر میکردم. مقامات کره ای بارها و بارها من را تهدید کردند و ماموران دولت کره به مقامات فرودگاه گفته بودند که من رئیس یک سازمان تروریستی هستم که در تلاش برای کشتن رئیس جمهورکره ام و نباید به من اجازه ورود به کشور را بدهند. انها صاحبان سالن ها را تهدید کرده بودند که برای انجام سمینارها امکانات لازم را در اختیار من قرار ندهند و خیلی وقت ها بود که من سمینارهایم را در پارک های عمومی برگزار میکردم . تروریست های مسلح بارها تلاش کردن که من را بکشند و افسران kcia مدرسان itf را که در خارج از کشور اموزش میدادند را تهدید کرده بودند که در صورت ادامه ارتباط با من به پدر و مادرشان اسیب میرسانند و این افسران همچنین به مدرسان itf خارج از کشور گفته بودند درصورت معاشرت با من پاسپور انها تمدید نمیشود. فشارهای دولت کره باعث شد که من قوی تر از همیشه به کارم ادامه دهم و تمام انرژی ام را برای
    توسعه تکنیک ها جدید تکوان-دو خرج کنم.

ژنرال چوی میگفت .....من به دلایل مختلفی کشور کانادا را انتخاب کردم. کانادا را میتوان بعنوان یک کشور بلوک غرب دانست که در امور بین الملل بی طرف هستند. من احساس کردم که از طریق کانادا قادر خواهم بود تا ازادانه به کشورهای غربی و بلوک شرق و جهان سوم سفر کنم و هنر تکوان-دو را گسترش دهم. کانادا بین اروپا و جنوب امریکا قرار گرفته است، پس برای رفتن به این قاره کار اسانی داشتم .شاگرد عزیزم پارک جونگ سو توانسته بود در کانادا یک مدرسه تکوان-دو موفق را بسازد و این کار من را برای بردن مقر فدراسیون بین المللی تکوان-دو (itf )به کانادا، اسان تر کرده بود.کانادا یک کشور مرفه بود و من در انجا ازادی بیشتری برای برنامه ریزی و سازماندهی مسابقات داشتم و باتوجه به اینکه در سال 1976 المپیک تابستانی در مونترال کانادا برگزار میشد ما احساس کردیم که این میتواند فرصتی خوبی برای تکوان-دو باشد که بتواند وارد المپیک شود.ما تصمیم گرفتیم که مسابقات قهرمانی جهان را در مونترال برگزار کنیم تا مردم بهتر با این هنر رزمی اشنا شوند .من هیچ شکی نداشتم که دیر یا زود تکوان-دو وارد المپیک میشود .ما باید همان کاری که ژاپنی ها برای بردن جودو به المپیک کردند را انجام میدادیم و این یکی از ارزوهای من بود.

ژنرال چوی میگفت ....یکی از ارزوهای من این بود که تکوان-دو وارد المپیک شود اما من تکوان-دو را برای بازیهای المپیک نساختم بلکه بخاطر مسائل مربوط به سلامت و ذهن ان را ساخته ام .من همیشه گفته ام که itf دو هدف مهم را دنبال میکند یکی هدف کوتاه مدت و دیگری هدف بلند مدت .هدف کوتاه مدت من این است که تکوان-دو را وارد بازیهای المپیک کنم و هدف بلند مدت من گسترش تکوان-دو به بیش از 100 کشور و برگزاری مسابقات قهرمانی بین المللی با حدود 100 کشور بود.در بازیهای المپیک هدف تنها پیروز شدن است اما داشتن یک المپیک تکوان-دو از اهمیت بیشتری برخوردار است .مهم نیست که itf وارد المپیک میشود یا wtf . مهم این است که تکوان-دو وارد المپیک شود.مقررات میتواند در اینده تغییر کند و هیچ کس نمی تواند برای همیشه زندگی کند و همه یک روز خواهند مرد.
    (لازم به ذکر است تکواندویی که در حال حاضر در المپیک است wtf است نه itf)

ژنرال چوی همیشه با wtf مشکل داشت او میگفت .....wtf تکوان-دو را سرقت کرده است .اگر انها از نام تکوان-دو استفاده میکنند پس باید انچه که بنیان گذار تکوان-دو میگوید را انجام دهند اما انها با قدرت سیاسی خودشان از ان سو استفاده میکنند. انها تکوان-دو اموزش نمیدهند، انها فقط کاراته را اجرا میکنند. Wtf اساسا یک سازمان کاراته است .
    ژنرال چوی میگفت .... Itf همیشه از ورود ورزشکاران رشته های دیگر به سازمان خود استقبال میکند. کونگ فو کارها و کاراته کارها دائما در حال اضافه شدن به ما هستند و حتی از اعضای wtf نیز به ما اضافه شده اند. میلیون ها نفر در سراسر جهان در حال حاضر در حال اموزش تکوان-دو هستند و تکنیک هایی که من انها را توسعه داده ام را فرا میگیرند و هر کسی با این برابری کند میتواند 113 ملت را بسازد. در حال حاضر رهبر هر کشور مانند یک پسر من است .

ژنرال چوی میگفت ..من از سال 1966 تا 1972، itf را از درون کره اداره کردم و با توجه به درگیری با دولت کره جنوبی در زمان دیکتاتوری رئیس جمهور پارک در ژانویه 1972 مقر itf را از کره خارج کردم و به تورنتو کانادا بردم.در سال 1985 مقر تکوان-دو به وین اتریش برده شد .
    از لحاظ جغرافیایی وین در مرکز غرب و شرق قرار دارد. ژنرال چوی میگفت زمانی از من سوال میکردند که چرا مقر itf در وین است و من بعنوان رئیس ان در کانادا زندگی میکنم ؟ این تصمیم توسط کنگره itf برای ترویج تکوان-دو در کشورهای بلوک شرقی گرفته شده بود و به دلیل تغییرات سیاسی در اروپای مرکزی و شرق ما احساس کردیم که وین بهترین جا است .

ژنرال چوی میگفت ...مردم همیشه درباره خانه من سوال میکنند و من به انها میگویم من در اسمان زندگی میکنم .من در دو جا یکی در اسمان و دیگری در زمین زندگی میکنم .از سال 1972 من در هر سال 700 ساعت در هواپیما هستم و به همین خاطر میگویم من در اسمان زندگی میکنم و من به هر کجا که بروم روز بعد برای انجام سمینارهایم در ماشین مینشینم .

ژنرال چوی میگفت ...من همیشه گفته ام تکوان-دو فراتر از ایدئولوژی ،مذهب ،نژاد و ملیت است در واقع من هیچ دین وایدئولوژی خاصی ندارم .ملیت من ناپدید شده است. من در کره شمالی به دنیا امده ام و بعد از ان به کره جنوبی رفته ام و بعد از ان به کانادا ،بنابراین من هیچ مرز و ملیتی ندارم. همچنین درباره شاگردانم ملیت و رنگ و دین و نژاد و سیاه و سفید برایم مهم نیست. امروز جهان برای من خیلی کوچک شده است و امید من این است که یک روز بتوانم تکوان-دو را در ماه و ستاره های دیگر گسترش دهم. من پیر خواهم شد اما پسران و دختران من این رویا را درک خواهند کرد.

ژنرال چوی هونگ هی در روزهای اخر عمرش باهمسرش چوی چون هی وتنها پسرش چوی یونگ هوا و دو دخترش سونی و مییون و نوه هایش در کانادا زندگی میکرد .خواهر همسرش و برادرهای زاده هایش در پیونگ یانگ کره شمالی زندگی میکردند .

به گفته یک منبع نزدیک به ژنرال چوی، او از کره بعنوان دو کشور یاد نمیکرد بلکه بعنوان یک میهن یاد میکرد.

ژنرال چوی هونگ هی در 15 ژوئن 2002 در ساعت 8:30 در اثر سرطان معده در گذشت ودر ارامگاه میهن پرستان در نزدیگی پیونگ یانگ کره شمالی به خاک سپرده شد.

رهبر کره شمالی کیم جونگ ایل پسر کیم ایل سونگ با ارسال گل در مراسم تشییع ژنرال چوی، ابراز غم و اندوه کرد. از انجا که ژنرال چوی یک بودایی بود یک مراسم یادبود سنتی ، 100 روز بعد از درگذشت او در پیونگ یانگ کره شمالی گرفته شد.

در روز شنبه 17 اگوست 2002 مراسم یادبود و تجلیل از دستاوردهای بنیانگذار تکوان-دو ژنرال چوی هونگ هی در باغی در 33لئون لین ،برامپتون ،انتاریو کانادا برگزار شد.

لازم به ذکر است که فدراسیون بین المللی تکوان-دو (itf) در سال 1966توسط ژنرال چوی هونگ هی تاسیس شد .
    مشخصه ان taekwon-do
    (تکوان-دو ) است و نام سبکی ان هیانگ است

سازمان جهانی تکواندو(wtf) در سال 1973 با حمایت رجال سیاسی کره جنوبی در جلسه ای در کوکی وان وبا حضور 35 نماینده از سراسر جهان تاسیس شد.
    مشخصه ان taekwondo
    تکواندو است و نام سبکی ان پومسه پالگه است.

این دو سبک در تمام زمینه ها از جمله فرم -تکنیک -لباس-فلسفه-قوانین رقابتها، مبارزه و داوری -سیستم رتبه بندی دان و...با هم تفاوت دارند.
    تکواندویی که در حال حاضر در المپیک حضور دارد تکواندو پومسه (wtf) است .

ژنرال چوی میگفت نام اول من، چوی هونگ هی را پدرم در زمان تولدم در سال 1918 به من داد و نام دوم من تکوان-دو را خدا در سال 1955 به من داد.
    ژنرال چوی هونگ هی یکی از
    چهره های بحث برانگیز در دنیای هنرهای رزمی بود.
    او برای ساختن و گسترش تکوان-دو سختی های زیادی را متحمل شد. ژنرال چوی نماد یک انسان سخت کوش و شکست ناپذیر بود .

خالق هنر رزمی زیبا و پرطرفدار تکوان-دو کسی نیست جز ....

ژنرال چوی هونگ هی

ناگفته های زندگی ژنرال چوی هونگ هی  بنیانگذار  تکوان-دو             (قسمت سوم)

روحش شاد

پایان

نویسندگان ..
    سیامک فلاحی
    علی حاجی پور
نمایش نتایج: از 1 به 1 از 1

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کاربران برچسب زده شده

علاقه مندي ها (Bookmarks)